Decyzja przez duże D.

Pierwszy post i zaraz po nim długo długo nic. Blog pod tytułem Impuls do zmiany, a ze zmiany pozostał jedynie impuls….Mógłbym się długo tłumaczyć, dlaczego taka długa przerwa: że trzeba było dokończyć pracę dyplomową, a to że byłem na wakacjach lub miałem wiele innej pracy i inne problemy w ostatnim czasie. Szczerze trzeba jednak przyznać, że usprawiedliwienie w tym przypadku nie istnieje.

Zastanawiałem się dlaczego tak się stało, że podjąłem decyzję, poradziłem sobie z nieszczęsnym “ale”, zrobiłem pierwszy krok i…. no właśnie, to na tyle ze zmian. Z racji tego że takie sytuacje zdarzają się częściej w moim życiu, niż tylko w przypadku tego bloga, postanowiłem to rozpracować.

Wszystkiemu okazała się być winna decyzja, a w zasadzie jej brak. Codziennie w naszym życiu podejmujemy setki decyzji i to one mają główny wpływ na to jak wygląda nasze życie. Pozwolę sobie podzielić decyzje na małe i duże. Te małe, to te codzienne, jak wybór proszku do prania, ubrania które założymy danego dnia, czy wybór drogi, którą pójdziemy dzisiaj do pracy. Większość trenerów rozwoju osobistego mówi o nawykach (o tym już niebawem), jako o podstawie sukcesu. W dużym uproszczeniu, można stwierdzić, że te małe decyzje kształtują nasze nawyki. Jednak nie o małych decyzjach chcę dzisiaj powiedzieć, ale o tych DUŻYCH.

Dlaczego dzieje się tak, że pomimo podjęcia decyzji ustajemy w naszym działaniu? Odpowiedź jest prosta – tak naprawdę nie podjęliśmy prawdziwej decyzji. Mało tego, najczęściej nie jesteśmy świadomi czym jest decyzja. Weźmy na przykład osobę, która podejmuje “decyzję” o tym że będzie regularnie biegać. “Decyduje” się biegać co drugi dzień po 30 minut. Wszystko wygląda fajnie dopóki w czasie, który był przeznaczony na owo bieganie nie zacznie padać deszcz, nie zadzwoni kolega z zaproszeniem na piwo lub nie poczuje się zbyt zmęczona,by przełożyć zadanie na ” jutro” albo po prostu sobie odpuści. Wszystko to jest do zaakceptowania, pod warunkiem, że taka sytuacja zdarzy się raz czy dwa, natomiast wszyscy wiemy, że będzie się zdarzać coraz częściej i z naszego biegania pozostanie tylko wspomnienie.

Większość “decyzji”, to w rzeczywistości tylko marzenia, zachcianki lub życzenia.

Prawdziwa decyzja charakteryzuje się tym, że :

1. Jest podjęta świadomie.

2. Nie ma od niej odwrotu, jeżeli już ją podjąłeś, to realizujesz!

3. W przypadku nie wykonania zamierzonego działania, ponosisz za to konsekwencje. Zawsze ponosimy konsekwencja zrobienia czego jak i nie zrobienia! Zazwyczaj te drugie są dużo gorsze. Nie podjęcie działania przynosi zazwyczaj dużo gorsze rezultaty. 

Szczególnie wartym uwagi jest warunek nr. 3. Przy podjęciu decyzji, określ sobie, co będziesz musiał zrobić, jeżeli nie wykonasz założonego zadania. To mogą być różne rzeczy: np. jeśli nie pójdę na trening, to następnego dnia wezmę miotłę i pozamiatam cały chodnik na ulicy przed moim domem. Przykład z zamiataniem chodnika, to i tak za mała “kara”, powinna ona być taka, że jeśli już raz ją wykonamy, to zapamiętamy na całe  nasze życie. 

Za każdym razem, gdy zaczniesz rozważać czy ubrać buty do biegania, zadaj sobie pytanie: Co się stanie jeśli opuszczę trening? …no właśnie NIE! Nie myśl sobie, że nic się nie stanie. Podjąłeś decyzję. Albo trening albo miotła!

Drugim wariantem warunku nr. 3 może być zakład. Załóż się z kimś, kto nie wierzy, że wytrwasz w swojej decyzji o coś wartościowego (czegoś co w wypadku przegranej, będzie Cię mentalnie dużo kosztować). Za każdym razem, gdy poczujesz zniechęcenie, przypomnisz sobie o zakładzie i zaczniesz działać. Drugim pozytywnym aspektem zakładu jest szansa na to, że zmotywujesz osobę z którą się założyłeś do podobnego działania. I to jest super! (dwie pieczenie na jednym ogniu)

Dodatkowo warto ogłosić swoją decyzję “światu”. Możesz to zrobić np. poprzez facebook’a lub powiedzieć najbliższym znajomym. Dlaczego to jest takie ważne? W czasie, gdy ty zapomnisz o swojej decyzji, ktoś Cię o nią zapyta, przypomni oraz wesprze w czasie kryzysu lub zmotywuje kąśliwą uwagą:)

Pamiętaj decyzja, to nie życzenie !


Życzę udanego podejmowania Decyzji ! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *